Dovolená na Bali

Kawah Ijen Jáva – unikátní těžba síry

Výlet na Kawah Ijen (západ Jávy jen kousek od Bali) je stále populárnější a denně k vrcholu sopky, se světově unikátní těžbou síry, proudí zástupy turistů. Byli jsme u počátku objevování a zpřístupňování tohoto skvostu poznávací turistiky a tak trochu nás mrzí co se zde děje.

Šmejdi na Bali! Tak jsem chtěl původně pojmenovat příspěvek – tady se jedná o Jávu, ale turisty sem většinou přivezou průvodci z Bali. Turisty lákají senzace a „modré plameny síry“? To musím vidět!

Byl jsem na této sopce za posledních více než 15 let nejméně 50 x, a nikdy jsem výstupu nelitoval. Pokaždé jiné a pokaždé mimořádný zážitek. Většinou se na 3 km dlouhý ne příliš náročný výstup vycházelo před východem slunce. Před pár lety někdo objevil kouzlo hry modrých sírových plamenů v noci. Krása, ale pokud nemáte speciální techniku nic moc fotky, ani video si neodvezete. V roce 2015 v létě měla silnou erupci nedaleká sopka Gn. Raung. Sopečný popel na 3 dny uzavřel i lety na mezinárodní letiště na Bali. Následkem toho se snížil tlak v magmatickém krbu a modré plamínky momentálně neuvidíte. I síry vyvěrá několikrát méně.

Průvodci z Bali, kteří přijíždějí s turisty i dnes lákají na „modré plamínky“ z jednoho prostého důvodu. Zaplatíte nejméně o 100 tis Rp/osoba více za sestup do kráteru. S čekáním na slunce, které osvětlí hráškově zelenou hladinu jezera, si hlavu nelámou. Na slunce se vyplatí si počkat! Kawah Ijen bude jistě ještě nějaký čas atraktivní turistickou destinací i když nosiči již na cestu dolů stále více pořizují dvoukoláky s brzdami. Kdy nezažil počátky i dnes bude žasnout.

Autor článku: Jiří Hruška (senior)