Jeden z nejoblíbenějších cílů turistů z celého světa (mimo poznávání krás ostrova Bali) je sopka Bromo. V současné době si budete muset tuto atraktivní turistickou destinaci vyškrtnout z programu. Koncem listopadu 2015 se sopka opět probudila k životu a v posledních týdnech se aktivita zvyšuje. Oblast je na neurčito uzavřena pro veřejnost (turisty).
Podle vulkanologů budou erupce ještě nějakou dobu pokračovat, ale není očekáváno větší zemětřesení. Pro případ zvýšení hladiny síry v ovzduší je připraveno 25.000 masek a byla uskutečněna řada dalších opatření. Úřady připravují domorodce na evakuaci pro případ ničivé erupce. Za bezpečnou je v současné době považována vzdálenost 2,5 km od kráteru. Bylo uzavřeno letiště v Malangu a v případě zhoršení stavu emisí se počítá s uzavřením letiště v Surabaji.
Vlastní sopka Bromo je známá pětiletým cyklem erupcí, které trvají několik měsíců. Poslední erupce byla v lednu 2011. Je součástí národního parku Bromo – Tengger – Semeru a najdete ji na střední Jávě asi 50 km východně od Malangu. Při cestě po severním pobřeží Jávy se odbočuje v Probolingu. O tom, že se jedná o mimořádně atraktivní přírodní atrakci, svědčí i to, že je chráněnou přírodní rezervací od roku 1919. Sopka Bromo, s nadmořskou výškou 2.329 metrů není nejvyšší v sopečném komplexu. Většina turistů navštíví vyhlídku na vrcholu Pananjakan (2.770 m n.m.) a monumentální kráter sopky Semeru v pozadí má 3.676 m n.m..