Dovolená na Bali

Tirta Empul Ubud

Výlet na Bali k posvátným pramenům

Tirta Empul – jeden z nejvýznamnějších chrámů hinduistického náboženství na ostrově Bali určitě stojí za návštěvu. Z Ubudu je to sem kolem 20 km směrem na Kintamani (Batur).  Název chrámu v překladu znamená svátek jara – tedy něco jako velikonoční chrám? Mimo zástupů balijců zde ze sebe smývá hříchy (?) i stále více turistů.

Chrám boha Višny

Chrám je zasvěcen hinduistickému bohu Višnovi, respektive jedné z jeho (mnoha) podob Narayanovi „ten, který ve vodě spočívá“. Byl postaven za dynastie Warmadewa (10.-14.století) roku 962.

Areál chrámu je rozdělen na 3 části. Vstupní část Jaba Pura. Centrální část Jaba Tengah, kde se nachází 2 bazény s celkem 30 chrliči (pod kterými se věřící omývají). Tyto bazény navazují na centrální bazén s vlastním vývěrem posvátného pramene Amritha, kde můžete pozorovat i posvátné úhoře. Pramen je současně pramenem řeky Pakerisan.  Vnitřní část chrámu se nazývá Jeroan.

Prezidentská vila

Na zatravněném kopci nad chrámem byla v roce 1954 postavena moderní honosná vila pro presidenta Sukarna. V současné době je vila využívána pro ubytování státnických návštěv. Bydlel zde nejednou i americký president. Prý se jedná o jedno z nejbezpečnějších (nejlépe střežitelných) míst na světě. Cestou od vodního chrámu absolvujete slalom stovkou stánků s bohatou nabídkou suvenýrů. Při ubytování v českém hotelu Selang resort na severu Bali si můžete výlet domluvit předem.