Dovolená na Bali

Goa Gajah Ubud

Bali – výlet „Sloní jeskyně“

Goa Gajah – výlet do údolí s takzvanou sloní jeskyní rozhodně stojí za návštěvu, i když to vlastně není jeskyně a sloni na Bali nikdy v minulosti nikdy nežili. Od roku 1995 je sloní jeskyně zapsaná do památek světového dědictví UNESCO.

Budhistická svatyně

V údolí najdete kamenné pozůstatky budhistické svatyně (předhinduistické období) z 8. století. Na prostranství u bazénů uvidíte další kamenné pozůstatky z vykopávek. Podle pověsti vlastní hinduistickou svatyni vytvořil během jediného dne a jedním drápem obr Kebo Iwa známý z balijských legend.

Historie – vykopávky archeologů

Archeologové mluví o 10.století a první písemné zmínky jsou v javánské básni Desawarnana z roku 1365. Ke znovuobjevení jeskyně Goa Gajah došlo holandskými archeology v roce 1923 a bazény s 6ti ženskými figurami byly odkryty až v roce 1954. Nezapomeňte sestoupit u velkého stromu k vývěrům posvátných pramenů a projít pěšinkou za můstkem dále do údolí za dalšími skalními reliéfy a jeskyněmi s obětními místy.

V „Sloní jeskyni“ po levé straně uvidíte sošku Šivova syna Ganeshy se sloní hlavou a po pravé straně falické symboly  bohů Višny, Šivy a Brahmy. Údolí se svatyněmi je i dnes poutním místem hinduistů a často se zde můžete stát účasníky některé z barevných ceremonií.

Na nádvoří s jeskyní a bazénem s ženskými symboly plodnosti je budova s pódiem, v podstatě místní divadlo, kde se příležitostně odehrávají představení Ramayany (Romeo a Julie po balijsku). Inspirací k výletu může být i krátké videoVětšinu zajímavých míst Bali navštívíte při poznávacím zájezdu Bali.

Sloní jeskyni můžete navštívit i při výletu z českého hotelu na Bali Selang resort nebo Deep Blue v Tulambenu.